2005

FALL GRADUATING BFA SHOW
December 2-December 16, 2005

Ayesha Ashraf, Mishael Austin, Connie Badger, Bryan Bartels, Katheryn Bernard, Patricia Blackman, Chanel Cotton, Chris Cramer, Nicholas Daniel, Billy Danielson, Rachel Durochia, Chelsea Emerson, Joseph Erjavic, Adam Fish, Nick Grande, Shannon Lee Hanley, Laura Huffman, Marcia Hunsicker, Amy Kalkbrenner, Allison Keith, Dominic Lippillo, Erin Maloney, Brian Miller, Kristin Namish, Tara Pearce, Jesse Ruth, Nichhole Saeler, Julie Santiago, Kate Schalles, Roshaun Spivey, Amanda Snowdan, Gail Sark, Dean Stevens, Ron Stevens, Karen Watson, Andre White


BIRDSPACE; A POST-AUDUBON ARTISTS AVIARY
September 9– November 4, 2005

Zeringue-Bird Shape, Fernandez-Blue Parakeets, Christensen, Breakey-House Finch Red, Katchedorian-Too Late, Wim Delvoye-Birdhouse 5


ELECTION OF THE PRESIDENT IN UKRAINE
June 14-July 16, 2005


FATHER AND DAUGHTER-MEMORY AND DISCOVERY
June 14-July 16, 2005

Alex and Diane Kuthy


69TH ANNUAL STUDENT JURIED EXHIBITION
April 8-April 22, 2005


DUALITIES AND PARADOXES
March 4-March25, 2005

Sara Eichner and Russel Maltz


ANNUAL REGIONAL SCHOLASTIC ART AWARDS EXHIBITION

Scholastic Art Award Special Awards:

YSU Scholastics Scholarship – Joe Edwards, Lindsey McConahy
American Vision Awards – Ben Muniz, Nina Wesler, Kerry Cesen
Gold Key Portfolio Awards – Mark Bush, Kerry Cesen, Leslie Cusano
Silver Key Portfolio Awards – Jessica Platt, Annah Trunick, Charity Hilliard, Andrew Carlson
Billboard Competition Winners – Jason Newman, Christian Wong, Mark Bush, Shannon Stewart, Justine Cowatch, Jeremy Aponte
Sacred Landmarks Awards Scholastic – Norma Stefanik
1st Place – Sarah Kerns,
2nd Place – Alicia Landvay
3rd Place – Brandi Mechling

Steel Valley Art Teachers Association Presentations
Steel Valley Art Teachers Three-Dimensional Award – Nina Wesler
Patricia Williams Award for Excellence – Derrick Slocum
Star Supply Awards – Brianne Ciccone, Andrew Nutt, Annah Trunick, Daniel Rauschenbach, Andrew Carlson

2005 Scholastic Art Award Special Awards Group I:

American Vision Awards – Emilia Class
Scholastic Billboard Competition Winners – Paonessa Hamlett
Sacred Landmarks Awards – Norma Stefanik
1st Place – Candalyn Fusselman
2nd Place – Darko Pirivatric
3rd Place – D.J. Dunn